Gazeta gjermane shkruan për ndërhyrjen e Trump-it në politikën e brendshme të Kosovës

Gazeta prestigjioze gjermane, “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, ka shkruar të dielën se si viti 2020 ka qenë vit i trazuar për Kosovën, edhe po të mos kishte qenë pandemia.

Viti 2020 ishte i zakonshëm kudo, por për Kosovën, shtetin më të ri të Evropës, ky vit do të kishte qenë veçanërisht i trazuar edhe pa pandeminë. Kjo ka të bëjë me faktin që Donald Trump ndërhyri në politikën e brendshme të Kosovës, shkruan FAZ.

Me sa duket në pritje të një suksesi të lehtë të politikës së jashtme në Ballkan para zgjedhjeve presidenciale amerikane, Trump tashmë kishte caktuar ambasadorin e tij në Gjermani në atë kohë, Richard Grenell, si të dërguarin e tij të posaçëm për “negociatat e paqes” midis Serbisë dhe Kosovës në fund të vitit 2019. Këto “negociata”, të cilat në asnjë moment nuk mund të thuhej se kishin diçka si strategji, arritën kulmin në një takim në Shtëpinë e Bardhë në fillim të shtatorit të vitit 2020.

Atje, Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq dhe Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti nënshkruan dy dokumente të ndara me disa deklarata të paqarta, ndonjëherë të hutuara qëllimisht në prani të Trumpit, shkruan gazeta gjermane.

“Nuk ishte befasi që Trump dhe Grenell festuan potpurinë e tyre të çuditshme diplomatike si një përparim historik. Fakti që memorandumet e nënshkruara në Uashington ishin aq të mira sa të harruara vetëm disa ditë më vonë dhe nuk kanë prodhuar asgjë deri më sot, as nuk do ta bëjnë”, shkruan FAZ ndër tjerash në artikullin kushtuar zhvillimeve politike në Kosovë gjatë vitit të kaluar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *