Në Iran ekzekutohet gazetari që kundërshtonte regjimin

Regjimi diktatorial i Iranit ka ekzekutuar gazetarin disident, Ruhollah Zam, puna në internet e të cilit ndihmoi në frymëzimin e protestave mbarëkombëtare më 2017.

Advertisement

Agjencia gjysmë-zyrtare e lajmeve ISNA raportoi më 12 dhjetor se Prokuroria Revolucionare e Teheranit njoftoi për ekzekutimin e Zam me varje. Aktivistët e të drejtave të njeriut shprehën zemërim.

Ekzekutimi vjen disa ditë pasi gjyqësori i Iranit njoftoi se Gjykata e Lartë kishte mbështetur një dënim me vdekje kundër gazetarit 47-vjeçar. Komuniteti ndërkombëtar e dënoi fuqishëm vendimin.

Pas konfirmimit që ekzekutimi ishte kryer, vëzhguesi ndërkombëtar i medias Reporterët pa Kufij (RSF) shkroi në Twitter se ishte “i zemëruar me këtë krim të ri të drejtësisë iraniane” duke shtuar se “truri i këtij ekzekutimi” ishte Udhëheqësi Suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei.

Zam u dënua me vdekje nga një Gjykatë Revolucionare në muajin qershor. “Reporterët pa Kufij” e kishin quajtur procesin gjyqësor si “shumë të padrejtë”.

Ai u dënua për “korrupsion në Tokë”, një akuzë e ngritur shpesh në raste që përfshijnë spiunazh ose përpjekje për të përmbysur qeverinë e Iranit.

Uebfaqja e Zam, AmadNews dhe një kanal që ai krijoi në aplikacionin popullor të mesazheve Telegram, kishin informuar njerëzit për protestat e vitit 2017, të cilat filluan për shkak të vështirësive ekonomike dhe u përhapën në të gjithë vendin.

Protestat paraqiten sfidën më të madhe për Iranin, që nga trazirat masive pas zgjedhjeve më 2009, dhe vendosën bazën për trazira të ngjashme në nëntor të vitit 2019. Më shumë se 20 njerëz u vranë gjatë trazirave dhe mijëra u arrestuan.

AmadNews u pezullua në Telegram më 2018 por më vonë vazhdoi punën me një emër tjetër. Zam kishte jetuar dhe punuar në Paris, përpara se të arrestohej në tetor të vitit 2019 në rrethana ende të paqarta.

Trupat e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) thanë se kishin “zënë” aktivistin në një “operacion kompleks”, por nuk njoftuan se ku ndodhi operacioni.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *