Gjermania në mbyllje të plotë nga e mërkura

Për shkak të numrit vazhdimisht të lartë të të infektuarve me Covid-19, një bllokim total do të vendoset në Gjermani nga e mërkura.

Advertisement

Gjermania është në prag të një bllokimi të plotë. Qeveritë federale dhe shtetërore do të diskutojnë masat e shtrënguara këtë të diel.

Siç raporton “Heute” duke e cituar një raport në revistën “Business Insider”, një bllokim total do të zbatohet nga e mërkura. Krerët e shteteve dhe kancelaritë e senatit të shteteve federale ranë dakord për këtë me kancelarinë të shtunën në mbrëmje.

“Ne nuk duhet të humbasim më kohë. Na duhet një bllokim i plotë”, tha kryeministri i Bavarisë, Markus Söder.

Sipas raportit, takimet private do të kufizohen në dy familje dhe maksimumi në pesë persona. Gjatë pushimeve të Krishtlindjeve, kufiri i sipërm do të rritet në një maksimum prej dhjetë personash, megjithëse vendet mund të tërheqin kufij më të ngushtë. Atëherë duhet të lejohen më shumë se dy familje, por vetëm nëse ato janë të afërm, transmeton portali rtv21.tv.

Siç njoftoi Instituti Robert Koch të dielën në mëngjes, u shënuan 20 mijë e 200 raste të reja të infeksionit brenda 24 orësh.

Rreth 331 mijë njerëz në Gjermani janë aktualisht të infektuar me Covid-19. Pra, ka më shumë njerëz të infektuar sa banorë në qytetin e Bonit!/21Media

Advertisement

Leave a Reply