Ekipi i OBSH-së arrin në Wuhan të Kinës për të hetuar origjinën e COVID-19

Një ekip ndërkombëtar i shkencëtarëve i udhëhequr nga Organizata Botërore e Shëndetësisë mbërriti të enjten në qytetin qendror të Kinës, Wuhan për të hetuar origjinën e coronavirusit të ri që shkaktoi pandeminë, tha televizioni shtetëror.

Advertisement

Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, ekipi arriti vonë në mëngjes me një kompani ajrore nga Singapori dhe pritej të kalonte dy javë në karantinë.

Ata ishin vendosur të mbërrinin në fillim të këtij muaji dhe vonesa e Kinës në vizitën e tyre provokoi kritika të rralla publike nga shefi i agjencisë.

Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë akuzuar Kinën për fshehjen e shkallës së shpërthimit të saj fillestar një vit më parë, kanë bërë thirrje për një hetim “transparent” të udhëhequr nga OBSH dhe kritikuan kushtet e vizitës, nën të cilën ekspertët kinezë kanë bërë fazën e parë të kërkimit.

Siç thuhet më tej, ekipi mbërriti ndërsa Kina po lufton me një ringjallje të rasteve në verilindje të saj pasi arriti për muaj për të zhdukur gati infeksionet e brendshme.

Peter Ben Embarek, eksperti më i mirë i OBSH-së për sëmundjet e kafshëve që kalojnë në specie të tjera, i cili shkoi në Kinë në një mision paraprak korrikun e kaluar, po udhëheq 10 ekspertët e pavarur, tha një zëdhënës i OBSH-së.

Ndërkohë Hung Nguyen, një biolog vietnamez i cili është pjesë e ekipit me 10 anëtarë, i tha Reuters se ai nuk priste ndonjë kufizim në punën e grupit në Kinë, por paralajmëroi të mos gjente përgjigje të prera, përcjell Telegrafi.

Pas përfundimit të karantinës, ekipi do të kalojë dy javë duke intervistuar njerëz nga institutet kërkimore, spitalet dhe tregu i produkteve të detit në Wuhan, ku besohet se është shfaqur patogjeni i ri, shtoi Hung.

Javën e kaluar, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Gheybreyesus tha se ishte “shumë i zhgënjyer” që Kina ende nuk kishte autorizuar hyrjen e ekipit për misionin e shumëpritur, por të hënën, ai mirëpriti njoftimin e saj për mbërritjen e tyre të planifikuar.

Kina ka shtyrë një rrëfim përmes mediave shtetërore se virusi ekzistonte jashtë vendit para se të zbulohej në Wuhan, duke përmendur praninë e virusit në paketimin e ushqimit të ngrirë të importuar dhe duke pretenduar se ai kishte qarkulluar në Evropë në vitin 2019. /Telegrafi/

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *