E thotë shkenca! Sa filxhanë kafe në ditë janë mirë për shëndetin tuaj

Gjatë shekullit të 17-të, pirja e kafesë dënohej me vdekje. Në atë kohë, besohej se kishte efekte që ndryshonin mendjen. Për fat të mirë, tani ne mund të pimë kafe sa të duam, dhe shumëllojshmëria e përbërjeve që përmban është provuar se ndihmojnë shëndetin tonë.

Advertisement

Por ende ka shumë diskutime rreth asaj se sa kafe është e sigurt për të pirë gjatë një dite. Por sa filxhanë kafe janë të mirë për trupin tonë dhe sa janë më shumë seç duhet.

Sasia e duhur e kafesë ndihmon zemrën tuaj.

Një grup shkencëtarësh nga Gjermania kanë zbuluar se kafeina bën që qelizat në enët tona të gjakut të reagojnë në një mënyrë të caktuar. Përmirëson mënyrën e funksionimit të këtyre qelizave dhe i bën ato të performojnë si më të reja. Studiuesit besojnë se sasia optimale e kafesë që na duhet për ta mbajtur zemrën më të re për më gjatë është 4 filxhanë në ditë.

Konsumatorët e kafesë jetojnë më gjatë.

Gjatë viteve, studiuesit kanë vërejtur se konsumuesit e rregullt të kafesë kanë më pak të ngjarë të preken nga kushte të ndryshme shëndetësore. Lista përfshin sëmundjet e zemrës, goditjet në tru, lëndimet, sëmundjet e frymëmarrjes, infeksionet dhe diabetin.

Një studim masiv i 400,000 njerëzve në SHBA. zbuloi se njerëzit që pinë kafe çdo ditë kishin më pak të ngjarë të vdisnin nga ndonjë shkak sesa njerëzit që ndërpresin kafeinën.

Njerëzit që pinë rregullisht shumë kafe mund të pësojnë disa ndërlikime shëndetësore. Pirja e më shumë se 6 filxhanëve ekspres çdo ditë mund të rrisë rrezikun e sëmundjes së zemrës deri në 22%, sipas një studimi.

Çfarë e bën kafenë tuaj jo të shëndetshme?

Nëse jeni duke pirë më shumë se 6 filxhanë kafe në ditë, nuk është vetëm kafeina që mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj. Shumë adhurues të kafesë ngarkojnë pijet e tyre me sheqer dhe krem ??që shtojnë kalori dhe yndyrë, të cilat nga ana tjetër mund të shkaktojnë komplikacione të mundshme shëndetësore.

Është e vërtetë që sasia e duhur e kafesë së zezë zvogëlon rrezikun e diabetit, por, duke shtuar ëmbëlsues, krem ??dhe aromatizues mund të rrisni nivelet e sheqerit në gjak.

Duhet të keni parasysh që kafeja nuk është burimi i vetëm i kafeinës. Mund të gjendet gjithashtu në çajra dhe ushqime të tjera.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *