Grubi: Solidarizohemi me maqedonasit

Pasi kryeminsirri Zaev tha si partia e tij, poashtu edhe BDI-ja e Ahmetit mbĂ«shtet rezolutĂ«n e VMRO-DPMNE-sĂ« pĂ«r vijat e kuqe me BullgarinĂ«, pĂ«r kĂ«tĂ« Ă«shtĂ« prononcuar edhe zv/kryeminstri Artan Grubi. Ai tha se BDI solidarizohet me bashkĂ«qytetarĂ«t maqedonas sa i pĂ«rket pĂ«rdorimit tĂ« gjuhĂ«s.

Advertisement

“Absolutisht  solidarizohemi me bashkĂ«qytetarĂ«t tanĂ« maqedonas sepse ne dimĂ« mĂ« sĂ« miri se çfarĂ« do tĂ« thotĂ« tĂ« kontestohet gjuha, pĂ«rdorimi i gjuhĂ«s, kulturĂ«n e historia etj. VlerĂ«sojmĂ« se me metoda tĂ« shekullit tĂ« 19 nuk mundet tĂ« zgjidhen problemet e shekullit 21.Presim qĂ« nĂ« zgjedhjet nĂ« Bullgari tĂ« fitojnĂ« forcat progresive demokratike qĂ« do tĂ« mundĂ«sojnĂ« zgjidhjen e mosmarrĂ«veshjes sonĂ« me Sofjen dhe hapjen e negociatave nĂ« dhjetor”, ka thĂ«nĂ« Grubi.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *