LAJMI I FUNDIT / Zbulohet rezultati i analizave mikrobiologjike të ujit në Deçan

Analizat mikrobiologjike të mostrave të ujit në komunën e Deçanit, kanë rezultuar negative.

Advertisement

Gazeta Shneta ka mësuar nga burime brenda Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, se rezultatet e analizave mikrobiologjike të mostrave të ujit të marra në komunën e Deçanit, kanë rezultuar negative.

Analizat mikrobiologjike janë realizuar në laboratorët e mikrobiologjike molekulare të IKSHPK-së, për të mësuar nëse uji ka shkaktuar helmimin me ndonjë infeksion.

Kujtojmë se edhe analizat fiziko-kimike të mostrave të ujit në gjashtë fshatra kanë rezultuar poashtu dy herë negative dhe sipas standardeve për konsumimin e ujit.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *