Belgjikë, shkon në 27 numri i viktimave nga përmbytjet

Numri i të vdekurve si pasojë e përmbytjeve në Belgjikë është rritur në 27, njoftuan mediat lokale, ndërkohë që 20 korriku është shpallur ditë zie kombëtare, transmeton Anadolu Agency (AA).

Advertisement

Në përputhje me vendimin e marrë nga qeveria belge për viktimat e përmbytjeve, më 20 korrik do të bien sirenat, flamujt do të ulen në gjysmështizë dhe një minutë heshtje do të mbahet në orën 12:00.

Festimet e Ditës së Pavarësisë, të cilat ishte planifikuar të mbaheshin me ngjarje të kufizuara më 21 korrik për shkak të koronavirusit (COVID-19), janë anuluar plotësisht.

Nga ana tjetër, kryeministri belg Alexander De Croo e përshkroi situatën si “përmbytje që mund të jenë katastrofa më e madhe që vendi ynë ka parë ndonjëherë”, duke përmendur 20 të vdekur dhe 19 të zhdukur.

Ndryshe, në pjesën më të madhe të rajonit lindor të vendit që u prek nga përmbytja, shirat ndaluan që nga dje.

Teksa rreziqet e përmbytjeve dhe tejmbushjeve vazhdojnë për lumenj të caktuar, komunat kanë filluar të bëjnë vlerësimet e tyre të para në zonat ku është tërhequr uji.

Rreth 120 komuna të prekura nga përmbytjet ende kanë vështirësi të arrijnë te një numër i madh njerëzish që janë të izoluar në shtëpitë e tyre.

Shumica e autostradave nuk mund të hapen për trafik dhe hekurudhat pritet të hyjnë gradualisht në shërbim deri më 30 gusht.

Disponueshmëria e ujit të pijshëm mbetet një problem në shumë rajone, ndërsa vinçat dhe kamionët vazhdojnë të pastrojnë qytetet.

Shirat prekën veçanërisht rajonet Liege, Verviers, Spa, Namur dhe Limburg në lindje të vendit.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *