Albin Kurti thyen rekordin e Ibrahim Rugovës që kishte arritur në zgjedhjet 2001

Dje, me 14 shkurt janë mbajtur zgjedhjet parlamentare në gjithë Kosovën . Lëvizja Vetëvendosje ka shënuar fitore 48. 17%.

Advertisement

Kur kanë mbetur ende vota për tu numëruar, partia e Albin Kurtit ka marrë 374.913 vota në nivel vendi.

Ish-kryetari i LDK-së, Ibrahim Rugova ishte njeriu që kishte arritur të marrë më së shumti vota ndonjëherë në zgjedhje. Në zgjedhjet e vitit 2001, sipas të dhënave në faqën e KQZ-së, LDK kishte marrë 359 mijë e 851 vota.

Në ditët në vijim pritet të numërohen të gjitha votat (edhe rreth 3%) si dhe votat me post dhe ato me kusht.

Sipas të dhënave të fundit nga KQZ-ja janë numëruar 98,25% e votave.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *