DailyMail me artikull të veçantë për Rita Orën pasi uroi Pavarësinë e Kosovës

Këngëtarja ka marrë vëmendjen edhe të mediave të huaja me veshjen tradicionale.

Advertisement

Rita Ora festoi Ditën e Pavarësisë së Kosovës të mërkurën derisa kishte zgjedhur veshje tradicionale për të shënuar 13 vjetorin, kështu e nis artikullin e saj Dailymail.

Këngëtarja e cila ka lindur në Prishtinë ku është Kosova, shkoi në Instagram dhe shpërndau një seri fotografish në veshjen e saj të cilat i veshi për videoklipin “Big”.

Veshja e Ritës përbëhej nga një fustan i zi me mëngë të gjata me qëndisje prej ari dhe një pëlhurë buzë të palosur.

Ajo gjithashtu kishte veshur një këmishë të bardhë me geta të përshtatshme së bashku me një kokë ekstravagante kuq e zi. Rita kishte veshur edhe çizme blu të errëta me detaje lesh artificiale dhe doreza të kuqe të ndezura ndërsa pozonte së bashku me disa gra të tjera me veshje tradicionale, vazhdon tutje DailyMail.

Krahas fotografive, ajo shkroi: “Gëzuar Ditën e Pavarësisë Kosova !!!” së bashku me një mesazh në shqip duke shkruar: “Urime 13 vitet e pavarësisë sonë në Kosovë!”.

Kosova është vendi i dytë më i ri në botë dhe më i ri në Evropë, duke shpallur pavarësinë e saj nga Serbia në shkurt 2008.

98 nga 193 shtete anëtare të Kombeve të Bashkuara dhe 22 nga 27 shtete të Bashkimit Evropian e njohin Kosovën, ndërsa qeveria e Serbisë jo.

Rita lindi nga prindër shqiptarë në atë kohë ishte Jugosllavia, me prindërit e saj që largoheshin nga rajoni për shkak të persekutimit të shqiptarëve.

Ylli më parë foli për “Vogue Arabia” se si ishte që familja e saj të mbërrinte në Londër dhe të fillonte një jetë të re vetëm një vit pasi ajo lindi.

Duke kujtuar ngjarjen, ajo tha: “Ata lanë tërë jetën e tyre dhe u desh të fillonin nga e para kur mbërritën në Londër si refugjatë. Por mbrojtja ndaj nesh ishte përparësia e tyre kryesore dhe unë numëroj bekimet e mia çdo ditë që ata bënë atë që duhej”.

Duke shpjeguar pse prindërit e saj zgjodhën qytetin, Rita tha: “Ata zgjodhën Londrën sepse babai e donte muzikën dhe kulturën, por edhe më tej, siç mund ta imagjinoni, adoptimi i një jete të re ishte jashtëzakonisht e vështirë.”

Rita vazhdoi të shpjegojë se si ishte jeta duke u rritur në Londër dhe pretendoi se e pa atë të vështirë për shkak të paragjykimit që rrethoi refugjatët.

Ajo zbuloi: ‘Unë shpesh quhesha refugjat në një mënyrë nënçmuese, megjithatë, kisha shumë miq të huaj dhe të gjithë kemi kaluar një kohë të shkëlqyeshme duke qenë ndryshe”, ka thënë këngëtarja, përfundon Dailymail., raporton Insajderi.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *