Pandemia po dobësohet, OBSH paralajmëron apati

Numri i rasteve të raportuara të coronavirusit ka rënë në të gjithë botën në muajin e fundit dhe është më i ulët që nga mesi i tetorit, tregojnë të dhënat e Reuters, por ekspertët paralajmërojnë për apati në njerëz pavarësisht nga fillimi i vaksinimit.

Advertisement

Rënia e infeksioneve përkon me masat e mbylljes dhe kufizimet në mbledhjen dhe lëvizjen, ndërsa qeveritë kërkojnë të pajtojnë ndaljen e valëve të reja të pandemisë me kthimin e punëtorëve dhe fëmijëve në shkollë.

Por optimizmi se kriza do të kalojë zvogëlohet nga shfaqja e llojeve të reja të virusit dhe frika se vaksina do të jetë efektive.

“Tani nuk është koha për t’u çlodhur,” tha Maria Van Kerkhove nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në një konferencë shtypi në Gjenevë.

“Ne nuk duhet ta vendosim veten në një situatë ku numri i rasteve po rritet përsëri,” shtoi ajo.

Bazuar në një mesatare shtatë-ditore, 351.335 raste të reja të coronavirusit u raportuan në të gjithë të enjten, krahasuar me 863.737 të regjistruar më 7 janar. Numri i të vdekurve ra nga 17.649 të regjistruar më 26 janar në 10.957 më 16 shkurt.

Infeksionet COVID-19 bien në SHBA në mesatarisht 77.883 infeksione të reja në ditë. Kjo është 31 për qind krahasuar me numrin më të lartë të rasteve të raportuara më 8 janar. Në SHBA, 27.9 milionë njerëz janë infektuar dhe 490.795 njerëz kanë vdekur që nga fillimi i pandemisë, më i shumti në botë.

Vaksinimi deri më tani ka filluar në 85 vende dhe janë shpërndarë 187.892.000 doza, tregojnë të dhënat e Reuters, sipas të cilave prin Gjibraltari, një territor britanik në Spanjën jugore, ku 40 për qind e popullsisë është vaksinuar.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *