Ja pse virusi doli nga laboratori

Universiteti gjerman i Hamburgut ka publikuar një studim të bujshëm. Qëllimi i studimit është që të hedhë dritë mbi origjinën e koronavirusit.

Advertisement

Sipas gazetës BILD, studimi është udhëhequr nga shkencëtari me famë botërore, Roland Wiesendanger. Studimi ka zgjatur një vit, nga janari deri në dhjetor të vitit 2020 dhe arrin në përfundimin se virusi ka dalë nga laboratori në Kinë në mënyrë aksidentale.

Por gazeta BILD shkruan se pas publikimit të studimit nga universiteti, ka pasur një valë zemërimi ndaj profesorit të njohur. Universitetit po i kërkohet që të tërheqë studimin.

Gazeta gjermane shkruan se zemërimi nuk vjen vetëm nga Kina, por edhe nga gazetarët dhe politikanët e majtë gjermanë. Ata kërkojnë heqjen e studimit dhe rishikimin e titujve dhe statusit të ekselencës për profesorin gjerman.

Studiuesi gjerman ka guxuar të mbledhë prova që fajësojnë Kinën për shpërthimin e pandemisë. 59-vjeçari dhe ekipi i tij thonë se virusi është produkt njerëzor dhe jo natyror.

Në studim ofrohen një seri provash serioze për këtë fakt:

-Në kontrast me viruset e tjera SARS apo MERS, nuk është identifikuar akoma as pas një viti një kafshë ndërmjetëse që do e bënte kalimin nga lakuriqi te njerëzit.

-Virusi i ri në mënyrë të habitshme ngjitet shumë mirë te receptorët e qelizave njerëzore dhe penetron brenda këtyre qelizave me lehtësi. Ky virus ka dy ndryshime në formë, që i mundësojnë të ngjitet me lehtësi te qelizat njerëzore. Këto ndryshime nuk janë parë në të shkuarën te koronaviruset dhe tregojnë për origjinën jo-natyrore të Sars-CoV-2.

-NĂ« tregun ku thuhet se ka shpĂ«rthyer epidemia nuk shiten lakuriqĂ« nate. NdĂ«rkohĂ« nĂ« institutin e virologjisĂ« nĂ« Wuhan gjendet njĂ« prej koleksioneve mĂ« tĂ« mĂ«dhenj dhe mĂ« tĂ« rrezikshĂ«m me patogjenĂ« lakuriqĂ«sh. ËshtĂ« e pamundur qĂ« lakuriqĂ«t tĂ« kenĂ« udhĂ«tuar 2 mijĂ« kilometra dhe tĂ« kenĂ« provokuar njĂ« pandemi botĂ«rore ngjitur me kĂ«tĂ« institut.

-Në institutin e virologjisë në Wuhan po punohej prej vitesh për të bërë manipulime gjenetike të koronaviruseve. Qëllimi ishte që të bëheshin më të rrezikshëm, më ngjitës dhe më vdekjeprurës për njeriun.

-Në këtë institut ka pasur një seri problemesh me sigurinë. Ka të dhëna të shumta që tregojnë se virusi ka rrjedhur nga laboratori. Fillimisht është infektuar një shkencëtare e re, më herët se tetori i vitit 2019.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *