Ish-presidenti i Shqipërisë Nishani me kritika të ashpra për institucionet, pas vrasjes së Klodian Rashës

Ish-presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani e ka quajtur krim të rëndë e makabër vrasjen e 25-vjeçarit, Klodian Rasha nga një zyrtar policor disa ditë më parë, ndërsa shtoi se kjo vrasje është vrasje shtetërore.

Advertisement

Nishani përmes një postimi në Facebook, ka kritikuar ashpër institucionet shtetërore e të sigurisë në Shqipëri për shkak të kësaj ngjarjeje.

“Ky krim për familjen e të ndjerit do të jetë një plagë që nuk do të mbyllet kurrë për gjithë jetën e tyre, ndërsa për shoqërinë një moment reagimi përtej emocioneve dhe ndjeshmërisë ditore”, thuhet në reagimin e tij.

Postimi i plotë:

Vrasja pas shpine e 25 vjeçarit, Klodian Rasha është padyshim një krim i rëndë e makabër.

Ky krim për familjen e të ndjerit do të jetë një plagë që nuk do të mbyllet kurrë për gjithë jetën e tyre, ndërsa për shoqërinë një moment reagimi përtej emocioneve dhe ndjeshmërisë ditore.

Eshtë e vërtetë se vrasje policore ndaj qytetarëve kanë ndodhur e ndodhin në vende të ndryshme të botës.

Po ashtu është i vërtetë parimi se përgjegjësia për një krim është individuale dhe jo në çdo rast, vrasja prej një polici është vrasje shtetërore.

Rasti i ekzekutimit të Klodianit është një rast i rëndë i një vrasje shtetërore.

Jo, pse ekzekutimi erdhi prej armës qeveritare, as pse mund të besohet që urdhërin për ekzekutim e ka lëshuar ministri i brendshëm !

Por ka fakte kokëforta dhe publike  që ajo është një vrasje shtetërore.

Jo një por disa.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *