Ekspertët paralajmërojnë se Izraeli po përgatitet të hyjë në luftë me Iranin këtë verë

Izraeli mund të jetë në luftë me Iranin deri në këtë verë, nëse Teherani nuk e braktis garën e tij për armë bërthamore. Ky parashikim i ashpër nga ekspertët vjen pasi Izraeli dhe SHBA-ja sinjalizuan gatishmërinë e tyre javën e kaluar me stërvitjen e tyre më të madhe ushtarake të përbashkët në histori. Më shumë se 7,000 trupa amerikane dhe izraelite morën pjesë në stërvitjen Juniper Oak, një lojë luftarake me gjuajtje të drejtpërdrejtë, e cila mburrej me më shumë se 140 bombardues B52, avionë luftarakë dhe luftarakë Apache. Ajo gjithashtu përfshiu 12 anije detare, duke përfshirë një grup sulmues transportues, artileri të lëvizshmërisë së lartë sistemet e raketave dhe sistemet e raketave me shumë lëshime.


Stërvitja njëjavore, e cila u zhvillua dy vjet pasi ish-presidenti amerikan Donald Trump mori vendimin për të përfshirë Izraelin në zarfin e Komandës Qendrore të SHBA (Centcom), kishte për qëllim t’i jepte një sinjal të fuqishëm regjimit islamik, thonë burimet.


Ai pason dy stërvitje të përbashkëta të Forcave Ajrore që simuluan sulme ndaj objekteve bërthamore iraniane në nëntor të vitit të kaluar.

Izraeli thuhet gjithashtu se po kërkon të blejë avionë të rinj luftarakë F-15 EX nga SHBA, duke i dhënë atij një gamë të zgjeruar sulmi.

Ai u krijua gjithashtu për të siguruar aleatët rajonalë si Arabia Saudite dhe shtetet e Gjirit se SHBA-të ishin të afta të angazhoheshin ushtarakisht në Lindjen e Mesme, ndërsa ende përballeshin me situatën e shpejtë në Ukrainë.

Zyrtarët nga grupet e shteteve të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit pritej të informoheshin këtë fundjavë mbi stërvitjen.

Dhe kjo siguri është thelbësore, tha ekspertja e Lindjes së Mesme Catherine Perez-Shakdam, ndërsa Izraeli kërkon të ndërtojë një koalicion përpara konfliktit të parashikuar.

“Ne e dimë se koha po mbaron për sa i përket programit bërthamor të Iranit,” tha zonja Perez-Shakdam, nga grupi i mendimit Henry Jackson Society.

“Izraeli po përgatitet për luftë. Zyrtarët e lartë të IDF besojnë se kjo do të ndodhë para verës.

Javën e kaluar Sunday Express raportoi shqetësimet izraelite se Irani ishte tani “vetëm javë larg” nga pasurimi i rezervave të tij të uraniumit në 90 për qind, niveli ku një sasi mjaft e vogël mund të vendoset në një kokë bërthamore dhe t’i bashkëngjitet një rakete.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *