Si është dita e një hajduti xhepash, rrëfehet 29 vjeçarja: Bëj deri në 1000 € në ditë, jam e mirë vetëm për të vjedhur

Një ditë vjedhje xhepash në metronë e Milanos i çon deri në një mijë euro në ditë.

AdvertisementAna, 29 vjeçe nga Bosnja ka 9 fëmijë, i fundit i lindur në dhjetor.”Unë fitoj deri në një mijë euro në ditë . Unë udhëtoj shtatë ditë në javë, nga mëngjesi në mbrëmje në linjën midis Duomo dhe Centrale. Një punë? Është tepër vonë për mua. Burg? Nuk rrezikoj asgjë “.

Këtu është jeta dhe sekretet e një hajdut xhepi të raportuar nga Il Corriere della Sera.

“Stacionohem pranë makinave shitëse të biletave”, vazhdon Ana, – që të shoh ku e vendos portofolin pasagjeri.


Kur vendos të shkoj në aksion, duke ndjekur subjektin më vulnerabël për mendimin tim, shpesh femrat, heq xhaketën dhe e mbaj në krah, duke fshehur dorën me të cilën do të rrëmoj në çantë. Nëse piketoj një smartphone, kjo është gjithashtu mirë. Por ndonjëherë ndihem fajtore”.


Pra, si është një ditë e zakonshme për një hajdut xhepi në metronë e Milanos? Ana tregon për Il Corriere della Sera për këtë.

“Ndodhi që brenda një dite të bëja një mijë euro në xhep, si dita më e mirë, sepse edhe 500 janë shumë mirë, tani që njerëzit mbajnë më pak para . Por unë kam durim. Shtatë ditë në javë, nga mëngjesi në mbrëmje.” , këto janë fjalët e saj.Ana, “iniciuar” nga tezja e tij filloi për herë të parë të vjedhë në metronë e Romës, ku herë pas here rikthehet në aksion, si udhëtare, nga Milano.

“Një nga motrat e mia u rebelua kundër kësaj jete duke ikur dhe e di që u bë parukiere. Ne nuk kemi më lidhje dhe ajo ka turp për mbiemrin e saj. Një punë për mua? Shumë vonë, nuk mund të bëj asgjë. Jam gjysëm analfabet . E vetmja gjë për të cilën jam e mirë është vjedhja. Ndonjëherë ndihem fajtore. A kam frikë të shkoj në burg? Nuk rrezikoj asgjë: jam nënë e një foshnjeje të porsalindur”.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *