Vdekja e 6-vjeçares në Manastir, prindi me tregim rrëqethës se si i vdiq vajza

Shkup, 24 mars- Stojçe Hristovski, babai i vajzës së ndjerë pesëvjeçare nga Kravari i Manastirit, e cila dje në Spitalin Klinik në Manastir pas infuzionit ndërroi jetë, për “Makfax” ka përshkruar në detaje momentet e fundit me të bijën. Ndonëse i pushtuar nga pikëllimi thotë se po flet që të mos ketë raste të tjera si të tyre.

Ai dhe gruaja e tij janë të bindur se infuzioni i glukozës që i dhanë pasi e sollën në spital ishte vendimtar për Janën e tyre, pavarësisht se analiza e gjakut tregoi se sheqeri i saj ishte nëntë.

“Për dy orë kanë mbaruar punën në spital, kaq. Tani do t’ju tregoj nga fillimi. Ne donim ta çonim te mjeku i familjes, doktori i saj, por ajo ishte pasdite, pas orës dy. Na mori në telefon dhe na tha ta çonim Janën në spital, që të mos priste deri pasdite. Dy ditë më parë, në fakt tre ditë më parë, nuk e di saktësisht, ajo bëri dush me vëllain e saj, u lanë dhe ajo u ftoh pak. Ditën tjetër temperatura iu rrit por asgjë, 37 me 7-8. I dhamë shurup, temperatura ra. Fjeti në mbrëmje, nuk kishte asnjë problem, nuk kishte temperaturë, asgjë. Të nesërmen, pas drekës, u shfaq ënjtje pranë syve, sipër dhe ajo ankohej për thonjtë. Thonte – më dhembin thonjtë dhe muskujt”, thotë babai Hristovski.

Babai thotë se edhe Jana kishte probleme me ënjtjen e qepallave rreth Vitit të Ri. E kapi gripi, i fryheshin qepallat. Mjeku u ka shpjeguar se për shkak të gripit, mukusit i mblidhet në sy dhe për këtë arsye kapakët e saj janë të fryrë. I kanë dhënë pika dhe brenda një dite ënjtja i është larguar.

Një ënjtje të ngjashme, por më të vogël, ka pasur edhe dje, kur e kanë çuar te mjeku. Hristovski thotë se Jana e ka pritur në këmbë që të kthehej nga puna për ta çuar në spital dhe ka hipur vetë në veturë.

“Ajo kishte dhimbje, por nuk ishte aq e rraskapitur sa nuk mund të ecte. Mbërritëm në spital. Që ajo të mos luftonte, e çova në krahë në departamentin e fëmijëve. Pritëm këtu në korridor. Kemi pasur biseda. Hymë brenda. I bënë analizë gjaku. Shkuam për një analizë gjaku, nuk mund t’i merrnin gjakun sepse atë ditë në mëngjes ajo vjelli dhe gjoja ishte e dehidratuar nga ajo që vjelli. Ata ia matën sheqerin dhe e kishte nëntë. Gruaja që i mori gjakun na tha se sheqeri i saj ishte nëntë dhe e ktheu vajzën në ambulancë dhe i tha mjekut se sheqeri i saj ishte nëntë”, thotë babai i Hristovskit.

Me Janën në dhomën ku po i bënin infuzion ka hyrë vetëm nëna, pasi vetëm një prind lejohej të hynte. Hristovski ka pritur në korridor.

“I dhanë infuzion dhe rezultatet na thanë se pas orës 12 se do të ishin gati. I nxorrën edhe dy tuba gjaku nga fëmija dhe më lanë t’i çoja në laborator. Për atë gjak, rezultatet thanë se do të ishin gati pas orës një, një e gjysmë. Edhe gruaja që ishte në sportel tha – tani është pushim, e shihni sa është ora, por kolegu i saj shpejtoi me hamendje dhe tha – por është një vajzë pesëvjeçare, burri e mori gjakun, por nëse ata dyshuan për diçka, rezultatet duhet të ishin më të shpejta. Nuk e panë rezultatin, filluan me infuzione dhe thanë se sheqeri ishte i ngritur, prandaj ajo kishte të vjella”, thotë babai.

Gruaja e tij lexoi në shishen e infuzionit se bëhej fjalë për glukozë, 500 mililitra, dhe se ajo garantoi me jetën e saj se i dhanë sheqer vajzës së saj edhe pse ia matën nëntë.

“Pasi mbaroi infuzioni, situata filloi të përkeqësohej. Ia matin sërish sheqerin, e kishte 19 dhe u munduan t’i japin infuzion të dytë, por nuk mund t’i gjenin damar. Aty ku e shponin me gjilpërë, i dilte gjak. Që atëherë, gjërat filluan të ndërlikohen. E transferuan në një dhomë tjetër ku ka oksigjen dhe gjëra të tilla. Gruaja ime më mori në telefon dhe më tha – hyr, situata është e keqe, është e komplikuar. Hyra brenda, ajo ishte ulur brenda në një karrige, unë isha në këmbë, gjithçka shihej nga xhami. E thirrën anesteziologët, i vunë diçka dhe ajo u ngrit pak. E pyetën emrin e saj, tha Jana, gjithçka u dëgjua dhe ne po e shikonim”.

“Pas pesë deri në dhjetë minuta, vajza sërish filloi të përkeqësohe. Kaosi tashmë ka lindur këtu. Thirrën sërish në telefon për të ardhur anesteziologët dhe këtu ishte fundi. Unë shihja nga xhami. Provuan me elektroshok, me masazh në gjoks për ta kthyer, por asgjë. Shumica ishin mbledhur dhe nuk mund të shihja mirë. Ndoshta kishte pesë-gjashtë mjekë. E vendosën në një krevat për ta çuar në kujdes intensiv, por e kisha të qartë se nuk kishte shenja jete”, thotë babai.

Ai më tej thotë se Jana më herët nuk ka pasur asnjë sëmundje, e as nuk ka qenë alergjike nga diçka. Jana ka qenë fizikisht aktive, ka luajtur futboll, e ka dashur edhe atletikën.

Hristovski është i dëshpëruar edhe me mënyrën se mjekët ua kanë kumtuar se Jana ka ndërruar jetë.

“Askujt mos ia dhashtë Zoti. Kur na treguan thanë se kanë bërë gjithçka që kanë mundur dhe na thanë se ‘edhe para pesë ditëve ka pasur një rast të ngjashëm’. Në raport ia kanë shkruar se e ka pasur zemrën e dobët. Por ajo nuk kishte asnjë problem”, tha nën lotë babai i Janës.

Drejtori i spitalit Aleksandar Obednikovski, për “Makfaks” deklaroi se vajza në spital ka qenë prej orës 10:00 deri në ora 14:00 kur ka ndërruar jetë. Ai informoi se trupi i vajzës është dërguar për autopsi, ndërsa për këtë rast është njoftuar edhe Prokuroria Publike.

Telegrafi Maqedonia ka kontaktuar edhe me Ministrinë e Shëndetësisë, prej ku thanë se sot kanë arritur inspektorët për të hetuar rrethanat e këtij rasti dhe pasi të marrën rezultatet do të dalin me hapa konkret.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *