Kompania e Behgjet Pacollit do të ndërtojë aeroportin e Vlorës

Kompania fituese e përzgjedhur është një konsorcium kompanish të regjistruara në Zvicër e quajtur “Mabco Construcion”.

Advertisement

Baza e këtij konsorciumi është kompania e biznesmenit dhe politikanit Behgjet Pacolli, “Mebetex”, e cila zotëron 50% të konsorciumit. (Mabetex Group 50%; YDA – Group 48%; 2A Group SH.PK 2%).

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në një konferencë për shtyp.

Përzgjedhjen e kompanisë që do të ndërtojë aeroportin e Vlorës, kreu i qeverisë thotë se mezi e ka pritur, duke theksuar se ky projekt ka qenë sfida e tij si Kryeministër.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *