Dobitë nga ngrënia e orizit, pse japonezët e preferojnë atë

Në të kaluarën, njerëzit e zakonshëm në Japoni nuk mund të hanin shumë oriz, sepse shumica e saj ishte e rezervuar për fisnikët. Sot, nuk mund ta imagjinojmë kuzhinën japoneze pa oriz, sushi ose vezë të skuqura.

Advertisement

Një tas i shëndetshëm me oriz mund të sjell përfitime për trupin tuaj në shumë mënyra të habitshme dhe ja cilat janë disa prej tyre:

Mund t’ju ndihmojë të humbni peshë

Nëse keni qenë në një përpjekje për të humbur peshë, një pjatë oriz mund të jetë pikërisht ajo që ka urdhëruar mjeku. Për shkak se orizi është me pak yndyrë dhe natrium dhe me shumë fibra, mund të jetë një produkt i shkëlqyeshëm për dietën tuaj.

Ju ndihmon të dukeni më të rinj

Gratë japoneze përdorin ujë orizi për ta mbajtur lëkurën të butë dhe rinore, por ngrënia e orizit rregullisht mund t’ju ndihmojë të ndaloni edhe orën. Orizi përmban shumë antioksidantë që mbrojnë qelizat e lëkurës tuaj nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe madje mund të zbutin rrudhat ekzistuese.

Ajo mban larg sheqerin në gjak

Për cilindo që vuan nga sheqeri i lartë në gjak, ngrënia e orizit është një mënyrë e mirë për ta luftuar atë. Por është më mirë të zgjidhni orizin kafe, sepse ai ka rreth 3 herë më shumë fibra dhe është më i lartë në proteina. Zgjedhja e këtij orizi ju jep një ndjenjë të ngopjes, dhe ngrënia e vetëm 200 gram prej tij në ditë mund t’ju ndihmojë të mbështesni një nivel të shëndetshëm të sheqerit në gjak.

Ajo nxit nivelet e energjisë

Orizi është një nga mënyrat më të shëndetshme për të rritur energjinë tuaj. Trupat tanë kanë nevojë për karbohidrate që të mund t’i transformojnë ato në energji. Për shkak se orizi është i pasur me karbohidrate të shëndetshme, ai mund të vijë në ndihmë kur ndiheni të lodhur.

Ndihmon tretjen

Përmbajtja e lartë e fibrave në oriz mund të zvogëlojë kapsllëkun dhe të ndihmojë në rregullimin e sistemit tuaj të tretjes. Për shkak se shërben si një diuretik natyral, pastron trupin tuaj dhe largon toksinat nga sistemi juaj, të cilat përfitojnë gjithashtu nga veshkat tuaja.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *