Kryeministri i ri mysliman i Skocisë është Hamza Yousaf, premton pavarësinë

Hamza Yousaf, presidenti i ri i Partisë Kombëtare Skoceze (SNP), është zgjedhur nga parlamenti si kryeministri i ri i Skocisë, duke u bërë myslimani i parë që mban postin e kreut të qeverisë skoceze.

Advertisement

Pasi kryeministrja skoceze dhe presidentja e SNP-së, Nicola Sturgeon dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit dhe kreut të partisë, Yousaf fitoi dje garën për kreun e ri të partisë dhe sot u mbajt një votim në parlamentin skocez.

Hamza Yousaf, një mysliman me origjinë pakistaneze, fitoi një shumicë në parlament me 71 vota, duke u bërë kryeministri i ri i Skocisë.

Babai i Yousaf është një pakistanez i cili emigroi në Skoci në vitet 1960, ndërsa nëna e tij lindi në Kenia në një familje aziatike jugore.

Hamza Yusuf, 37 vjeç, i lindur në Glasgow, dje fitoi 52 për qind të votave të anëtarëve të partisë, përpara rivaleve të tij Kate Forbes dhe Ash Regan, dhe u bë lideri i ri i partisë.

Ai tha në një deklaratë pas shpalljes së rezultateve se ishte “i vendosur” për të sjellë pavarësinë në Skoci si një ekip me partinë e tij.

Duke theksuar se populli skocez ka nevojë për pavarësinë më shumë se kurrë, Yousaf tha: “Ne do të jemi brezi që do ta sigurojmë atë”.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *