Serbë e maqedonas pronarë të Shtëpisë së Kongresit të Alfabetit në Manastir, objekti mund të shndërrohet në shitore arkivolesh

Shtëpia Muze e Alfabetit në Manastir edhe në këtë përvjetor të 115 po vazhdon të përballet…

Teqeja e Tetovës drejt shkatërrimit, Qeveria nuk ka vendosur asnjë gozhdë

Drejtuesit e Teqesë Arabati Baba në Tetovë ankohet për lënien anash të këtij monumenti kulturor. Për…

Tetova nikoqire e festivalit të filmit TIFF Oda/ Nga data 4 deri me 8 korrik do të shfaqen 24 filma

Nga 4 deri me 8 korrik, Tetova do të jetë nikoqire e festivalit të filmit TIFF…

Artisti që prej 40 vitesh i shet veprat e tij në Çarshinë e Vjetër të Shkupit

Përveç pjesës urbane të qytetit, një nga vendet me bukuri magjepsëse është Çarshisë e Vjetër në…

Rrini me njerëz pozitivë, ju bën mirë për shëndetin

Shumë njerëz fokusohen në mbajtjen e dietës dhe në stërvitje për të pasur shëndet të mirë.…

Shkrimtarja nga Kërçova, Nurie Emrullai, shpallet fituese e Çmimit Kadare për vitin 2023

Nurie Emrullai është shkrimtarja e re nga Kërçova e Maqedonisë së Veriut, që mori këtë vit…

Roberto De Niro: Ndonjëherë nëse ke kufizime financiare, ky është përfitim, të detyron të gjesh ndonjë ide krijuese

Robert De Niro konsiderohet si një nga aktorët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, dhe…

Ahmeti me plis në kokë uron Ansamblin e Këngëve dhe Valleve Shqiptare për triumfin në Turqi

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim ka uruar Ansamblin Shtetëror të Këngëve dhe Valleve Popullore Shqiptare…

“Kur dikush ta fyen njerëzillëkun bija ime, prishi krejt urat, digji tërë anijet”

Poezi nga Shqiptar Oseku kur dikush të kërkon bukëndaje koren e fundit me të bija imemë…