Filipçe: Do të shohim nëse ka nevojë për masa shtesë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencën e sotme për shtyp njoftoi se gjatë ditës së sotshme do të mblidhet Komisioni i Sëmundjeve Infektive, me çka do të shihet nëse ka nevojë për masa shtesë për mbrojtje nga Covid-19, transmeton Alsat.

Advertisement

“Tani kemi mbledhje me kryetarin e Komisionit për Sëmundje Infektive sa i përket numrave dhe trendeve që janë aktuale, çdo ditë e ndjekim situatën, kështu që do të shohim nëse ka nevojë për masa shtesë”, tha mes tjerash Filipçe.

Filipçe tha se beson që masat aktuale, respektivisht ora policore nga ora 22:00 do të jep rezultate dhe se situata me pandeminë stabilizohet.

Unë besoj se këto masa do të japin rezultate. Mendojmë se të rinjtë si një grup e qytetarëve që kanë qenë aktiv dhe shumë shpesh kanë komunikuar edhe pas mbylljes së objekteve gastronomike, kanë qenë vektor serioz i transmetimit të virusit, për këtë arsye mendoj se në 10 ditët e ardhshme do të ketë ndryshim”, tha mes tjerash ministri Filipçe.

Advertisement

Leave a Reply