Protestat e dhunshme në Athinë/ Një oficer policie plagoset rëndë në Greqi (Foto)

Athina është ndezur nga protestat. Një atmosferë lufte mbizotëronte deri para pak minutash në Nea Smyrni, me një oficer policie të grupit “Aksion” të shtrirë në rrugë të mbuluar me gjak dhe me kolegët e tij që kishin formuar një mur zjarri rreth tij, disa metra nga Avenue Syggrou në hyrje të Nea Smyrni.

Advertisement

Më parë, grupe protestuesish kishin rrethuar stacionin e policisë së rrethit, ku incidentet e dhunshme filluan me përplasje të vazhdueshme midis të rinjve dhe forcave të MAT. Në 18:00 pasdite filloi një demonstratë masive ku mijëra qytetarë shprehën indinjatën e tyre për dhunën e policisë dhe incidentet e dhunshme të dielën e kaluar.

Sidoqoftë, dëmtimi i rëndë i policit dhe fotot që e tregonin të shtrirë në rrugë të mbuluar me gjak, treguan fytyrën e vërtetë të konfliktit të dhunshëm dhe ku veprimi i pakujdesshëm i disa policëve çoi në konfliktin e të më dielës në sheshi qendror në Nea Smyrni.

Advertisement

Leave a Reply