Pse Juventus duhet të besojë në kampionat?

Për të kuptuar pse Juventusi mund – dhe duhet – të besojë akoma në kampionat, na duhet të bëjmë një hap prapa në kohë. Më shumë ose më pak se njëzet vjet, njëzet e dy për të qenë të saktë.

Advertisement

Sezoni 1998/99, Juventus shfaqet me Scudetto-n në gjoks, por ai kampionat do të zbulohet si një dështim për bardhezinjtë: është fundi i epokës së Lippi-t, i cili zëvendësohet nga Carlo Ancelotti në mes të sezonit, i përshëndetur nga tifozët me shumë protesta.

Në të vërtetë, ai sezon për Juven nuk përfundoi mirë: i shtati në kampionat dhe kualifikimi për Kupën e vjetër Intertoto.

JUVJA E SOTME – Ja, kjo është ajo për të cilën Juvja e Pirlo-s duhet të synojë. Aktualisht jemi -10 nga udhëheqësi Inter por potencialisht një -7 në rast të një fitoreje kundër Napoli-t. Dhe në mes, është Milani.

Ai Milan. Juve është në situatën që kuqezinjtë përjetuan 22 vjet më parë, tani është koha të shtyjmë shtypim gazin ashtu si bëmë në ndeshjen kundër Cagliari-t. Ndeshje e arkivuar për gjysmë ore dhe shumë përshëndetje për kundërshtarët. Tre pikë në xhep dhe kthehet faqe.

Tani radha e kujt është? Benevento. Të dielën do të ketë nevojë për një performancë tjetër të nivelit të lartë për të përgatitur sprintin përfundimtar gjatë pauzës së kombëtareve. Juve është ende në garë për kampionat, na mëson Milani i Zaccheroni-t.

Advertisement

Leave a Reply