6 pije që ju zgjojnë dhe japin energji më mirë se kafja e mëngjesit

Çaj mente

Advertisement
See the source image

Së bashku me disa mente freskues, lëngu i limonit i mbushur me vitaminë C do të bëhet një pije energjie.

Përbërësit:1 gotë çaj jeshil, të bardhë ose mente, 1 gotë ujë të ftohtë, Një gotë plot akull, Një limon i tërë i shtrydhur, Disa degëz mente të freskët.

See the source image

Pije energjike nga matcha kokosit

Matcha njihet në të gjithë botën për shkak të një agjenti qetësues natyral të quajtur l-theanine. Kur konsumohet, siguron një energji të qetë, të përqendruar dhe të lumtur. Ndërsa ende përmban kafeinë, matcha nuk shkakton thikë dhe efekte të tjera anësore të pakëndshme si kafeja. Kokosi përmban një acid yndyror të quajtur trigliceride me zinxhir të mesëm (MCTs). MCT-të sigurojnë një shpërthim të shpejtë të energjisë duke promovuar gjithashtu shëndetin e trurit dhe ul kolesterolin.

Përbërësit: 1 gotë ujë kokosit, Dy lugë çaji pluhur matcha, Fetë portokalli për garniturë (opsionale), Disa kube akulli (opsionale).

Ujë limoni

See the source image

Uji i limonit ndihmon në tretje dhe detoksifikim, shton një shkëlqim të shëndetshëm të lëkurës, nxit humbjen e peshës, forcon energjinë dhe humorin, rrit imunitetin dhe ndihmon në parandalimin e gurëve në veshka. Limonët gjithashtu sigurojnë 187% të Vitaminës C tuaj të përditshme dhe një shërbim të mirë të kaliumit, magnezit dhe bakrit

Përbërësit: Tre limonë, 1 lug të vogë shurup panje ose mjaltë, Një litër ujë, 1 lugë piper kanine.

Scoby (Kultura simbiotike e majave dhe baktereve)
Udhëzimet: Së pari, vendoseni SCOBY në një kavanoz qelqi dhe vendoseni mënjanë. Sillni ujin tuaj në një zierje dhe përzieni në çaj. Shtoni sheqerin organik (ose zëvendësuesin e sheqerit) dhe ziejini për rreth 15 minuta mbi nxehtësinë e ulët. Lejoni që përzierja të ftohet para se ta derdhni në një enë qelqi. Vendosni një shirit gome mbi një peshqir letre ose filtër kafeje dhe vendoseni në krye të kavanozit. Kjo do të lejojë që përzierja të marrë frymë dhe të fermentojë. Kultura do të zhvillohet në shtatë deri në dhjetë ditë.

Smoothie bananeje mollë

See the source image

Të dy bananet dhe mollët sigurojnë një ton vitaminash dhe minerale, dhe sheqernat natyrale do t’ju japin një nxitje të madhe të energjisë në mëngjes! Bananet kanë një ton kalium dhe vitamina B për të ndihmuar në rritjen e shëndetit të trurit dhe për të rritur qëndrueshmërinë. Mollët përmbajnë shumë kalium, si dhe Vitaminë C.

përbërësit: 1-2 mollë të qëruara, Dy banane, qumësht pa yndyrë ose alternative pa qumështore, gjysmë filxhan akull i grimcuar.

Advertisement

Leave a Reply