Katër pacientë morën organe të shëndetshme | Tjetër transplant i zemrës, mëlçisë dhe veshkave u krye nga një donator i vdekur

Katër pacientë morën organe të shëndetshme dhe një shans për një jetë të re, pasi ditën…

Kanë arritur 5.000 aparate për matjen e sheqerit në gjak! Mexhiti thotë se do të sigurohen edhe 17.000 të tjera

Ministri i Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti njoftoi se tashmë kanë arritur 5.000 aparate për matjen e sheqerit…

7 pacientë me COVID-19 të shtruar në Spitalin Infektiv/ KSI-ja rekomandon të rikthehen maskat në institucionet shëndetësore

Pas takimit të sotëm Komisioni për sëmundje ngjitëse doli me rekomandim që të rikthehet masa për…

Konsumimi i miellit të bardhë mund të rrezikojë seriozisht shëndetin e njeriut

Sipas hulumtimeve për shprehitë ushqyese, të rriturit mesatarë amerikanë i hanë 225 deri në 325 gramë…

Eksperti turk ofron zgjidhje të reja për trajtimin e kancerit

Teknologjia e “imazhimit transparent” e zhvilluar nga një ekspert turk pritet të hapë terren të ri…

Familja dhuron organet e pacientit të vdekur, shpëtohen 4 jetë në Maqedoni

Nga Ministria e  Shëndetësisë njoftojnë se një donator ka shpëtuar katër jetë këtë mëngjes. Familja e një…

Aloe Vera në listën e OBSH-së të substancave të mundshme kancerogjene

Aloe vera, e cila përdoret për qëllime terapeutike, është renditur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si…

Hiqni telefonat nga shkollat, tani!

Nga Jonathan HAIDT Në maj 2019 u ftova të mbaja një leksion në shkollën time të…

Telefonat ndër shkaqet që i lënë fëmijët “pa gojë” (VIDEO)

Sipas studimeve të fundit, çdo i treti fëmijë në Maqedoninë e Veriut ka probleme me të…

Neurokirurgu me famë botërore paralajmëron: Nëse nuk i dini 10 gjëra, nuk ka lumturi dhe jetë të shëndetshme për ju!

Këshillat e këtij njeriu janë të paçmueshme – ai patjetër e di se për çfarë po…