Zvicra sërish fut Maqedoninë në listën e shteteve me rrezikshmëri të lartë

Është përditësuar lista e shteteve dhe territoreve që janë me rrezikshmëri të lartë për shtetin e Zvicrës. Kjo listë do të hyjë në fuqi në orën 00.00 të datës 22 marsi 2021, shkruan albinfo.ch.

Advertisement

Kosova dhe Maqedonia e Veriut janë dy shtetet Ballkanike që kanë hyrë sërish në listën e rrezikshmërisë për Zvicrën, me çka nënkuptohet se të gjithë banorët e Zvicrës nuk mund të lëvizin lirshëm në Kosovë dhe Maqedoni, gjegjësisht, pas kthimit nga këto dy vende, i nënshtrohen detyrimit të karantinës.

Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) ka theksuar se Spanja dhe Portugalia janë hequr nga lista.

Spanja nuk është më në listën e karantinës. Por disa vende të reja evropiane, përfshirë Qipron, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut kanë hyrë tashmë në listën e re.

Kjo kryesisht për faktin se numri i rasteve në Zvicër ka rënë lehtë gjatë dy javëve të fundit, ndërkohë që në shtetet e lartpërmendura ka një rritje propocionale.

Që nga 8 shkurti, një test është i detyrueshëm kur hyni në Zvicër me aeroplan. Vetëm ata që mund të tregojnë një test negativ të koronës lejohen të hyjnë. Përveç testit të detyrueshëm, ekziston një kërkesë karantine dhjetë ditore për vendet në listën e rrezikut. Të cilën mund ta lini me një provë tjetër negative pas shtatë ditësh.

Lista është e vlefshme nga 22 Mars

Itali: Rajoni Emilia Romagna, Rajoni Friuli-Venezia Giulia, Rajoni Pulia, Rajoni Marche, Rajoni Umbria, Rajoni Abruzzo, Rajoni Campania, Rajoni Liguria, Rajoni Molise, Rajoni Toskana, Rajoni Basilicata, Rajoni Veneto, Rajoni Latium

Francë: rajoni Provence-Alpes-Côte d’Azur, rajoni Centre-Val de Loire, rajoni Hauts-de-France, rajoni Ile de France, rajoni i Normandisë, rajoni Nouvelle-Aquitaine, rajoni Occitanie, rajoni Pays de la Loire, rajoni i Korsikës

Austri: Salzburg, Provinca e Carinthia, Provinca e Austrisë së Poshtme, Provinca e Styria, Provinca e Austrisë së Epërme, Burgenland, Vjenë

Gjermania: Shteti i Turingisë

Shqiperia ,Andorra ,Antigua dhe Barbuda ,Bahrein ,Barbados ,Belgjika ,Territori Palestinez i Pushtuar ,Brazili ,Bullgaria ,Kili ,Estonia ,Irlanda ,Izraelit ,Jordania ,Katar ,Kosova

Kuvajti ,Letonia ,Liban ,Lituania ,Luksemburgu ,Malta ,Maldivet ,Monako ,Mali i Zi ,Moldavia

Holandë ,Maqedonia e Veriut ,Peruja ,Polonia ,Rumania ,San Marino ,Suedi ,Serbia ,Sishel ,Sllovakia ,Sllovenia ,Shën Lucia ,Afrika e Jugut ,Republika Çeke ,Hungaria ,Uruguaj ,Emiratet e Bashkuara Arabe ,Mbretëria e Bashkuar ,Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *