Nesër Shqipëria zhvillon ndeshjen e tretë të grupeve, kundër kundërshtarit më te dobët ne botë

San Marino konsiderohet si kombëtarja më e dobët në futboll sipas ranglistës së Fifa-s dhe rezultateve që kanë arritur gjatë historisë së tyre si kombëtare.

Advertisement

Për këtë arsye kundërshtari i nesërm i Shqipërisë renditet në vendin e 201-të në ranglistën e FIFA-s për kombëtaret.

Ndeshjen e parë jozyrtare kjo kombëtare e ka luajtur me Kanadanë më 28 mars 1986, ku janë mundur 1-0.

Ndërsa ndeshjen e parë zyrtare e kanë luajtur në shtëpi më 28 nëntor 1990, ku janë mundur 4-0 nga Zvicra. San Marino kan fituar vetëm një herë në histori të kombëtares së tyre kundër Lihtenshtenjit, me rezultatin 1-0 më 28 prill 2004.

Golin e parë si mysafir San Marino e ka shënuar pas 14 vitesh, pikërisht në eliminatoret e “EURO 2016” ndaj Lituanisë.

Kjo kombëtare konsiderohet si më e dobëta në botë sa u përket arritjeve dhe ka një mesatare të pësimit të golave, 4.2 për ndeshje.

Ndeshja mes San Marinos dhe Shqipërisë zhvillohet nesër me fillim nga ora 20:45. /Insporti.com/

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *