Numri i të vdekurve nga koronavirusi në SH.B.A. tejkalon 350,000, ndërsa ekspertët parashikojnë rritje të numrit pas-festave

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara kaloi 350,000 të Dielën herët, pasi ekspertët parashikojnë një rritje tjetër të rasteve dhe fataliteteve që vijnë nga mbledhjet e festave të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri.

Advertisement

Të dhënat e mbledhura nga Universiteti Johns Hopkins treguan se SHBA e kaluan pragun herët në mëngjes të Dielën. Më shumë se 20 milion njerëz në vend janë infektuar.

Fauci thotë që jeta nuk do të kthehet përsëri në normale deri në vjeshtë 2021, pa marrë parasysh vaksinat.

Sh.B.A-të kanë filluar përdorimin e dy vaksinave të koronavirusit për të mbrojtur punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe ata personat mbi 80 vjeç, por përhapja e programit të inokulimit është kritikuar si e ngadaltë dhe kaotike.

Zyrtarët e lartë të ngarkuar me operacionin Warp Speed të qeverisë federale kishin vendosur një qëllim të vaksinimit të 20 milion Amerikanëve deri në fund të vitit 2020. Por sipas një numërimi nga Bloomberg News, që nga e shtuna në mbrëmje gati 4.3 milion vaksina ishin administruar në SH.B.A. (1.3% e popullsisë). Shumë më tepër doza vaksinash po grumbullohen të papërdorura. Gati 13.1 milion doza të vaksinave me dy doza të prodhuara nga Pfizer dhe Moderna ishin shpërndarë në SH.B.A. deri të Shtunën në mbrëmje, sipas llogaritjes së Bloomberg.

Shtete të shumta kanë raportuar një numër rekord të rasteve gjatë ditëve të fundit, duke përfshirë Karolinën e Veriut dhe Arizonën. Pronarët e morteve në Kaliforninë e Jugut të goditur rëndë thonë se po përmbyten me trupa. Për më tepër, tre shtete – Florida, Colorado dhe California – kanë raportuar raste të variantit të ri COVID-19 për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar. Tensioni thuhet të jetë më ngjitës dhe i nxitur ndalimet e udhëtimit dhe kufizime të mëtejshme në Britani. SH.B.A. deri më tani ka raportuar më shumë vdekje nga COVID-19 në botë, e ndjekur nga Brazili, i cili ka raportuar më shumë se 195,000 vdekje.

Për llogari të më shumë se 350,000 vdekjeve, rreth 0.1% e popullsisë totale të 330 milion Sh.B.A-së ka vdekur nga ndërlikimet e lidhura me COVID-19. Presidenti Trump, megjithatë, kundërshtoi se numrat e koronavirusit janë “shumë të ekzagjeruar”, pasi ai kritikoi “metodën qesharake të përcaktimit” të Qendrave të Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve në një postim në Twitter të Dielën në mëngjes.

Ndërkohë, sëmundja e gripit ka qenë e lidhur me midis 140,000-810,000 shtrime në spital dhe midis 12,000-61,000 vdekjeve në vit që nga viti 2010, sipas vlerësimeve nga CDC. Midis 2019 dhe 2020, rreth 22,000 njerëz vdiqën në SH.B.A. pas kontraktimit të gripit dhe rreth 400,000 njerëz u shtruan në spital me sëmundjen.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *