Zaev me ofertë për Destanin dhe Bexhetin për kryetar të Tetovës

Ose mbështetja e LSDM-së për kandidatët e BDI-së në Tetovë, Gostivar, Strugë, Kërçovë, Çair n raundin e parë të zgjedhjeve ose me zgjedhjet lokale do të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare sepse lideri i B.DI-së Ali Ahmeti do të prishë koalicionin qeveritar. Ahmeti do ta vendosë këtë në tryezë para partnerit të qeverisë Zoran Zaev në takimin që do të mbahet këtë javë, tha një zyrtar i lartë i BDI-së për Plusinfo, transmeton portali Shqipmedia.

Advertisement

Kërcënimi vijon pasi së pari, partneri më i vogël i qeverisë Lëvizja Besa, jozyrtarisht lëshoi një ultimatum se ata do të largohen nga Qeveria nëse Zaev në raundin e parë të zgjedhjeve për ato komuna mbështet Ahmetin dhe pasi lideri i LSDM-së njoftoi sot se LSDM është seriozisht në lojë në Tetovë dhe disa komuna të tjera të rëndësishme për shqiptarët, për të emëruar kandidatët e tyre për kryetarë të komunave.

Nëse partnerët shqiptarë ndërtojnë pozicione përmes ultimatumeve para marrëveshjes përfundimtare për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale apo janë seriozë në synimin e tyre për të shpërndarë Qeverinë do të jetë më e qartë pas takimit midis Zaev dhe Ahmeti. Plusinfo tashmë ka njoftuar se Zaev, do të jetë në telashe me partnerët e tij shqiptarë për mbështetjen e zgjedhjeve lokale.

Nga ana tjetër, një zyrtar i lartë i LSDM-së i tha Plusinfo se bisedimet janë duke u zhvilluar me akademik Abdulmenaf Bexheti dhe biznesmenin Lazim Destani për kandidatin për kryetar të Tetovës të emëruar nga Social Demokratët. Në atë rast, komenti i zyrtarit është për kë qytetarët e Tetovës do të votojnë për Teuta Arifin nga BDI, Bilal Kasami nga Besa ose Bexheti ose ndoshta Destani.Shqipmedia

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *