Të dhënat nga Britania tregojnë se vaksinat po funksionojnë, bie ndjeshëm rreziku i infektimit

Mediat britanike kanë publikuar një dokument të qeverisë sipas të cilit vaksinat e Pfizer dhe Universitetit Oxford tashmë janë duke dhënë efektet e tyre, duke ulur me 65 për qind mundësinë të sëmurësh me koronavirusi që pas marrjes së dozës së parë.

Advertisement

Një lajm ky shumë i mirëpritur nga mbarë bota që sheh një dritë në fund të tunelit për t’i dhënë fund izolimit.

Në provën më konkrete ende që vaksinimi në Britani po funksionon, shifrat tregojnë se vaksina e Pfizer dhe BioNTech fillon të funksionojë në vetëm dy javë dhe është po aq efektive në bllokimin e simptomave si tek të moshuarit ashtu edhe tek të rinjtë, po ashtu dhe vaksina e AstraZeneca.

Sipas të njëjtin dokument të programit britanik të imunizimit, thuhet se doza e parë e vaksinës së Pfizer ul me 64 për qind mundësinë të kesh simptoma të koronavirusit tek personat mbi 80 vjeç dhe 65 për qind te më të rinjtë. Mbrojtja më pas arrin në 79-84 për qind pas marrjes së dozës së dytë.

Rezultate të ngjashme janë konstatuar dhe në Izrael, i cili deri në këto momente raportohet të ketë vaksinuar rreth 1/3 e popullsisë.

Gjithashtu mediat britanike shkruajnë se sipas të dhënave që kanë mbledhur në spitale të ndryshme të vendit, bëhet me dije se numri i personave të shtruar ka filluar të ketë rënie./Tetova1

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *