“Tërmeti shkaktoi terror”, flet eksperti grek i Sizmiologjisë: Po monitorojmë situatën, presim pasgoditje

“Tërmeti shkaktoi terror”. Kështu deklaroi për Newsbomb.gr profesori i Gjeologjisë i EKPA dhe presidenti i Organizatës për Planifikimin dhe Mbrojtjen e Tërmeteve (OASP), Efthymis Lekkas për tërmetin me magnitudë 6 që ndodhi në Elassona.

Advertisement

Sipas Lekkas, magnituda e tërmetit që ndodhi pak pas orës 12:00 të së Mërkurës pasdite, ishte 6 në shkallën Rihter dhe është 16 kilometra në jug-perëndim të Elassona.

“Lëkundja sizmike shkaktoi intensitet të madh në Elassona, pasi u bë tmerrësisht i ndjeshëm, por efektet nuk dihen për momentin”, theksoi ai për Newsbomb.gr.

“Padyshim që do të ketë një sekuencë pas tërmetit”, shtoi ai. “Lëkundjet  sizmike e sotme janë një arsye shqetësimi, por për momentin ne jemi duke monitoruar zhvillimet,” përfundoi ai.

Tërmeti u ndje në të gjithë Greqinë qendrore dhe veriore, madje edhe në Atikë. Sipas Institutit Gjeodinamik, tërmeti kishte një thellësi fokale prej 10 km dhe epiqendra e tij ishte 21 km në jugperëndim të Elassona.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *