Arabia Saudite nis sulmimin e rebelëve Houthi në Jemen (VIDEO)

Një koalicion ushtarak i udhëhequr nga Arabia Saudite njoftoi sot se do të fillojë një operacion kundër rebelëve Houthi në Jemen.

Këto janë sulme ajrore në bastionin e tyre në Sanaa, në përgjigje të sulmeve të tyre në territorin e Arabisë Saudite.

Agjencia zyrtare saudite e lajmeve SPA raportoi se një operacion ushtarak kishte filluar me sulme ndaj rebelëve Houthi në Sanaa dhe provinca të tjera në Jemen.

Që nga viti 2015, një koalicion i udhëhequr nga Arabia Saudite ka ndihmuar ushtarakisht forcat e qeverisë së Jemenit në luftën e tyre kundër rebelëve.

Këto janë sulmet e para të koalicionit ndaj rebelëve në disa muaj, dhe ato kryhen pas njoftimit të koalicionit se ajo kapi 10 dronë në Arabinë Saudite. /Telegrafi/

Video 1: https://twitter.com/alarabiya_eng/status/1368565657697189888?s=21

Video 2: https://twitter.com/eha_news/status/1368564584982978569?s=21

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *