33 vjet nga nisma për pajtimin e gjaqeve në Kosovë

MĂ« 2 shkurt 1990 me nismĂ«n e Anton ÇetĂ«s nisi nĂ« KosovĂ« aksioni atdhetar e humanitar…

104 vjet nga vdekja e Ismail Qemalit

Sot bĂ«hen 104 vjet nga vdekja e atit tĂ« pavarĂ«sisĂ« sĂ« ShqipĂ«risĂ«, shqiptarit tĂ« madh Ismail…

107 vjet nga vrasja e Isa Boletinit

Isa Boletini, udhĂ«hoqi forcat kryengritĂ«se pĂ«r çlirim nga pushtuesi Osman mĂ« 1912, u ndodh pĂ«rkrah Ismail…

25 vjet nga sulmi i dytë ndaj familjes Jashari

Sot shĂ«nohet 25-vjetori i sulmit tĂ« dytĂ« tĂ« SerbisĂ« mbi familjen Jashari nĂ« Prekaz. AtĂ« ditĂ«,…

Historia e “Traktorit”, kush ishte Bernardo Provenzano, bosi që ndryshoi Cosa Nostra-n…

Nuk pĂ«rdorte telefon, nuk i besonte teknologjisĂ«, terrorizoi njĂ« komb tĂ« tĂ«rĂ« me Cosa Nostra-n. Si…

41 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës

17 janari i vitit 1982, dita kur u vranĂ« mizorisht vĂ«llezĂ«rit GĂ«rvalla e Kadri Zeka, Ă«shtĂ«…

”Ua kanë hequr zemrën dhe mushkëritë”, i mbijetuari i masakrës së Reçakut rrëfen tmerrin e 15 janarit 1999

​”Ua kanĂ« hequr zemrĂ«n dhe mushkĂ«ritë”, i mbijetuari i masakrĂ«s sĂ« Reçakut rrĂ«fen tmerrin e 15…

24 vjet nga Masakra e Reçakut

Kosova pĂ«rkujton sot 24-vjetorin e MasakrĂ«s sĂ« Reçakut, ku u vranĂ« mbi 45 civilĂ« tĂ« pafajshĂ«m…

Historia e policisë shqiptare nga viti 1912, si filloi me dy djem nga Kosova, rojet e Isa Boletinit…

Nga Gjergj Marku AtĂ« fund nĂ«ntori tĂ« largĂ«t tĂ« 1912-Ă«s, teksa Ismail Qemali i kĂ«rkonte Isa…

24 vjet nga rënia e dëshmorëve Hyzri Talla, Afrim Maliqi e Ilir Durmishi

Sot mbushen 24 vjet nga rĂ«nia heroike e dĂ«shmorĂ«ve Hyzri Talla, Afrim Maliqi dhe Ilir Durmishi.…