Mërgimtarët kosovarë kthehen masivisht në Zvicër, një parti atje reagon ashpër

Shumë shqiptarë nga Zvicra e kaluan sezonin festiv në vendlindjen e tyre në Kosovë. Tani ata po kthehen, dhjetëra fluturime nga Prishtina realizohen çdo ditë. Bëhet thirrje për masa.

Pushimet kanë shkaktuar probleme te autoritetet zvicerane për javë të tëra. Ekziston një frikë e madhe se shumë njerëz janë infektuar në festat familjare. “Bilanci i dëmit” në formën e numrave të koronavirusit do të zbulohet në ditët në vijim, shkruan mediumi zviceran, “Nau“, transmeton Gazeta Express.

Një gjë është e sigurt: në Zvicër, rregullat gjatë ditëve të pushimit ishin të rrepta. Vetëm një maksimum prej dhjetë personash lejohen të takohen, restorantet janë të mbyllura dhe takimet në hapësirat publike janë rreptësisht të kufizuara.

Shumë qytetarë të Zvicrës nuk e vunë re këtë, sepse kishin udhëtuar në vendin e tyre për Krishtlindje dhe Vitin e Ri. Në veçanti diaspora e madhe kosovare ishte qartë e gatshme vazhdimisht që të udhëtonte. Të paktën kështu tregojnë uljet e aeroplanëve nga Prishtina.

Vetëm më 2 janar në aeroportin e Bazelit zbarkuan gati 50 aeroplanë nga kryeqyteti i Kosovës, më 3 janar kishte 25 aeroplanë. Gjithashtu, në aeroportin e Cyrihut ditëve të fundit nga Prishtina dhjetëra aeroplanë u ulën në pistën e aeroportit të Bazelit.

Kjo s’duket të jetë shumë problematike sepse Kosova nuk ka qenë në listën e karantinës së qeverisë federale që nga fundi i shtatorit. Mijëra të kthyer nga Prishtina mund të punojnë në punët e tyre dhe të takohen me miq sapo të mbërrijnë.

Bëhet thirrje për teste të shpejta për të kthyerit nga Kosova

Kjo është pikërisht ajo që po i shqetëson disa në Zvicër. Këshilltarja Kombëtare, Sandra Sollberger, e cila punon në komitetin e menaxhimit të partisë SVP, ka kërkuar teste të menjëhershme të shpejta për të kthyerit.

“Njerëzit kthehen nga festat e tyre familjare nga një vend që ka nivele shumë të larta të rasteve me koronavirus”, tha ajo. “Është një rrezik i lartë ekstrem dhe absolutisht i pakuptueshëm”, shtoi ajo.

“Në këtë vend restorantet e dyqanet janë të mbyllura. Kontrollet në familjet private dhe masa të tjera të pabesueshme janë në vendin e tyre dhe në kufi thjesht asgjë nuk ndodh!”, tha Sollberger me bezdisje. Hyrja në aeroport është e pakontrollueshme, por testet e shpejta do të ishin të mundshme pa ndonjë problem, beson ajo.

Kosova me numër zyrtar më të ulët të rasteve me koronavirus sesa Zvicra

Një gjë është e sigurt: numri i njerëzve të infektuar me koronavirus në Kosovë është më i ulët se ai në Zvicër. Sipas shifrave të 28 dhjetorit, incidenca ishte 235 për 100,000 banorë në 14 ditë. Për Zvicrën, është rreth tri herë më e lartë.

Sidoqoftë, është e paqartë se sa të besueshëm janë në të vërtetë këta numra. “Një problem i madh me pandeminë në Kosovë është se njerëzit po e fshehin sëmundjen e tyre”, tha mjeku Ilir Arifi nga Bavaria për “Deutsche Welle”.

Infeksioni shoqërohet me një ndjenjë turpi, shkruan mediumi zviceran, duke shtuar se ekziston frika se familja e dikujt do të stigmatizohet ose dikush do ta humbasë punën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *